Wimbledon Common

Wimbledon Common, evimizin arka bahçesi. Yürüyerek 7-8 dakika uzaklıkta. 3km çapında bir parktan oluşan bu alan Putney Heath and Putney Lower Common ile beraber Wimbledon and Putney Commons olarak adlandırılıyor ve 1871’den beri koruma altında. Halka açık bu alanda piknik yapabilir, mangal yakamazsınız. Yürüyüş, koşu, spor, gece grup olarak yoga ve tai-chi yapanları görebilirsiniz. Yazın hava güzelse tıklım tıklım olan parkta kriket oynayan aileler, top peşinde koşan köpekler ve ördekleri kovalayan çocuklar çoğunluktadır.

wimbledon common (1)

wimbledon common (8)

Alanın ortasında bulunan minik Rushmere göletinin etrafı deniz hasreti içinde olan Londra yerlilerine büyük keyfi yaşatır. Güneşlenmek, kitap okumak kimseyi rahatsız etmemek genelde alışılagelmiş davranışlardır. Batı ve kuzey batı kısmındaki ormanların içinde nefis patikalarda arazi koşusu ve yokuş antrenmanı yapabilirsiniz.

wimbledon common (2)

Parkın ormanlık kısmında bulunan yel değirmeni ise 19.yy’dan kalmaktadır. Müze olarak hizmet vermekte ve hafta sonu açılmaktadır. Buradan adlandırılan bir de Wimbledon Koşu klübü bulunmaktadır. Wimbledon Windmillers! Her cumartesi yapılan 5kmlik koşuya genelde 300 kişi katılmaktadır.

wimbledon common (6)

wimbledon common (3)

Orman içerisinde irili ufaklı 2-3 gölet ve kuzey batı kıyısında Richmond parka yakın alanda nehir geçmektedir. Nehir içilecek kıvamda temiz olup kışın kenarında kar ve çamurla kaplı patikalarda sabah altı civarında koşan ve Hunter çizmeleri ve köpekleri ile yürüyen 80 yaşının üzerinde sağlıklı insanlara rastlayabilirsiniz.

wimbledon common (5)

Ata binilecek toplam patika uzunluğu 16 mil uzunluğundadır. İçerisinde bulunan Golf sahası ve kulübü ise Londra’nın en büyüklerinden biridir.

wimbledon common (7)

Paylaş

Bir Cevap Yazın