Vincent Van Gogh

Amsterdam’a gittiğinizde bir çok çılgınlığın ve normal hayatta yasak olan şeylerin rahatça yapılabildiğini göreceksiniz. Evet çılgınlıklar şehri… Ama sanat’ın , resmin, kara kalem çalışmalarının çılgınca taktir edildğini ve uzun süre kuyruklarda beklenip öldükten sonra değerlenen eserlere göz atıldığı bir yerde var… Vincent Van Gogh Müzesi. Sizin için gezdim ve bu muhteşem sanatkarın resimlerini inceledim. İnternetten araştırdığım kısa ve rahat okunabilir bilgiler ile, buyrun size Van Gogh’u ve hayatını anlatayım…

vincent-van-gogh (3)

 • Vincent Van Gogh 30 Mart 1853’de Groot Zundert Hollanda’da dünyaya geldi. Annesi Anna Cornelia Carbentus babası Reverend Theodorus van Gogh idi.

vincent-van-gogh (2)

 • VanGog büyük babası ve kendinden 1 yıl önce ölen büyük babası ve abisinin adını taşımakta idi.

vincent-van-gogh (1)

 • “Van Gogh” ismi İngilizce ve Hollanda dilinde farklı söylenmektedir. Hollanda dilinde Van kelimesindeki V harfi sessiz okunur, Amerika’da ise Gogh ‘da ikinci g harfi telafuzzda söylenmez.

vincent-van-gogh (4)

 • Bir çok kardeşi olduğu rivayet edilir. Theodorus, Cor ve  Elisabeth, Anna ve Willemina isimli üç kız kardeşi…

vincent-van-gogh (5)

 • Çocuk iken ciddi, düşünceli ve sessiz idi.

vincent-van-gogh (6)

 • Vincent van Gogh epilepsi hastası olup halüsinasyon ve ruh sağlığı sorunları çekmekte idi.

vincent-van-gogh (7)

 • Van Gogh’un en yakın arkadaşlarından biri ressam Paul Gauguin’dir.

vincent-van-gogh (8)

 • Vincent Van Gogh’un ilk ilham aldığı kişi bir klise rahibi.

vincent-van-gogh (9)

 • Vincent erkek kardeşi ve yakın arkadaşı olan Theo’ya yaşamı boyunca 80o mektup yazmıştır.

vincent-van-gogh (10)

 • Van Gogh ilk defa resme başladığında çifçileri model aldı. Sonra çiçek, doğa ve kendisini remetmeye başladı. Bundaki en büyük sebep, çizeceği modellere verecek parası olmamasıdır.

vincent-van-gogh (11)

 • Van Gogh bir iki küçük ve hüsrana uğratan ilişki dışında aşkı hiç bulamamıştır.

vincent-van-gogh (12)

 • Vincent toplam 2.000 sanat eseri üretmiştir. Bunların 900 tanesi resim. 1.100 tanesi kara kalem çalışmadır.

vincent-van-gogh (13)

 • Vincent Van Gogh resmi ve resmetmeyi tamamen kendi kendine öğrenmiş bir sanatkardır.
 • Van Gogh hayatı boyunca kardeşi Theo tarafından maddi olarak desteklenmiştir.

vincent-van-gogh (14)

 • Antwerp’te 1.885 yılında katıldığı bir kaç aylık sanat okulu deneyiminden başka okula ya da eğitime zaman ayırmamıştır. Bu okula da ölümünden 4 yıl önce gitmiştir.
 • Sadece 10 yıllık sanat yaşamında 900 resim yapmış ve bu yılda 90 resme tekabül etmektedir.

vincent-van-gogh (15)

 • Vincent van Gogh’un ölmeden önce sattığı tek sanat eseri The Red Vineyard isimli tablosudur.
 • Van Gogh maalesef öldükten sonra meşhur olmuştur.

vincent-van-gogh (16)

 • Bir epilepsi krizi sırasında arkadaşı, ressam Paul Gauguin’ e jilet ile saldırmıştır. Bunun sonunda kendi kulağını kesmiş ve bir parçasını koparmıştır.
 • Van Gogh 37 kişisel portre resmetmiştir.

vincent-van-gogh (17)

 • 1.890 yılında ruh sağlığından bıkmış ve Fransa’nın Auvers şehrinde silah ile intihar etmiştir. Yaralandıktan iki gün sonra 37 yaşında hayata gözlerini yummuştur.
 • Kardeşi Theo o öldükten 6 ay sonra ölmüş ve yanına gömülmüştür.

vincent-van-gogh (18)

 • Theo’nun ölmeden önceki son sözleri : “La tristesse durera toujours” yani “üzüntü sonsuza kadar devam eder” olmuştur.

vincent-van-gogh (23)

 • 150’den fazla psikiyatr Van Gogh’un sağlık sorununun ana kaynağını bulmak için uğraşmıştır. Sizofreni, bipolar, Sifilis, Epilepi denmesine rağmen kesin tanı bilinmemektedir.

vincent-van-gogh (19)

 • Van Gogh’un resimleri öldükten 11 yıl sonra ölen kardeşinin karısı tarafından meşhur edilmiştir.

vincent-van-gogh (20)

 • Vincent van Gogh’un en önemli eseri Starry Night, isimli 1889 yılında yaptığı eserdir. Bu sırada Saint-Remy-de-Provence isimli Fransız bölgesinde mülteci statüsünde bulunmakta idi.

vincent-van-gogh (21)

 • 28 yaşında kardeşi Theo’ya yadığı bir mektupta şöyle demiştir :Bazı resimler yaptım ve su bazlı çalışmalar tamamladım. Muhteşem sanat eserleri değiller ama içlerinde ruh ve hikayeler var. Bugüne kadar yaptıklarımın arasında en iyiler bunlar diyebilirim. Sanırım ben şu aralar çok ciddi bir sanat çalışması serisi yaratmaya başladığımı düşünüyorum. Artık farklı teknikler deneyebiliryorum. Herşey çok daha canlı görünüyor. 

Gerçekten haklıydın Vincent… Gerçekten çok ciddi bir şeyler yaptığının farkındaydın… Huzur içinde yat…

vincent-van-gogh (22)

Paylaş

Musee des Automates

Lyon gezimizde öncelikle şehri keşfettik. Çok fazla müze gezmediğimiz kısa bir hafta sonu idi. Ancak Fransa’da çok moda olan, çok büyük emek isteyen, elle yapılan Otomat atı verilen oyuncakların olduğu müzeyi gezmeden edemedik. Dar bir sokakta gördüğümüz müzenin açık olması bizi çok mutlu etti.

Musee des Automates (33)

İçeri girince ise önce ücret ödüyor daha sonra size Müzenin tarihini anlatacak arkaşala buluşuyorsunuz. Çok basit tek katlı ve birden fazla odası olan bir salon. Burada elle yapılan çok emek sarfedilen bu kuklalar ile hazırlanmış çeşitli reprodüksüyonları ve yaratıcı çalışmaları görüyorsunuz.

Musee des Automates (1)

TARİHİ/HISTORY

1946

George Augustine ve oğlu Robert bunları savaş sonrası 1946’da başlatıyor. Asıl amaç, dükkanlardaki cazibeyi arrtırmak ve satışları tetiklemek için vtirinlerde sergilemek. Buralar için yapılan bu otomatik kuklaların yapılması 1 ay sürüyor. Daha sonra yıllar geçip elde bunlar birikince müzeye çevrilmesine karar veriliyor.

Musee des Automates (4)

Establishment of a workshop to the construction of electro-mechanical automatons by Augustine, Georges, and their son Robert EMA.These automatons are made to be sold or rent for the animation of shop-windows, for Christmas… But as the years are passing by, the tradition vanishes and the orders become scarce. Robert EMA decides to open an exhibition to develop the activity.

Musee des Automates (47)

1991

Aralık 1991’de müze açılıyor. O zaman 4 oda ve 100’e yakın Otomatik Kukla var.1997 yılına gelince ise rakam 250’ye çıkıyor. 7 oda içerisinde tam 20 değişik sahne canlandırılıyor.

Musee des Automates (31)

Opening of the museum, on December 8, 1991.About one hundred automatons are exposed over 4 rooms. The production of automatons continues in the workshop and many new animated scenes are created.In 1997, the museum presents a collection of 250 automatons spread out over 20 scenes, and 7 rooms.

Musee des Automates (50)

2007

Robert’in çoculları olmadığı için tüm bu yapılanları ve koleksiyonu bir derneğe bağışlıyor. ASG-EMA Mayıs 2007’de kuruluyor ve bir halk müzesi halini alıyor.

AS Robert EMA doesn’t have any children, he works on the creation of a foundation to donate his automatons and save his collection.On May 15, 2007, the museum is recognized of public utility, and the ASG-EMA Foundation is created to ensure the continued existence of the activity.

Musee des Automates (46)

Today

Günümüzde hala 2 kişi ile bu otomatik kuklalar yapılıyor. Kauçuk ve lastik kullanılarak yüzlere şekiller veriliyor. Tek tek elbiseleri dikiliyor. Gene firmalar için özel siparişler alınıyor. Bir kukla 2500-3500 Euro’ya mal oluyor.

Musee des Automates (28)

The museum is now administered by the ASG-EMA Foundation.The museum team keeps creating automatons in the workshop, on demand, for the decoration of the shop-windows, and also for the museum to improve the scenes and increase the collection.

Musee des Automates (49)

KOLEKSİYONLAR

Şimdi aşağıda tüm sahneleri ve kolleksiyonların tanıtımlarını size kendi çektiğimiz fotoğraflar ile sunmak istiyoruz. İngilizce içerikler Müzenin resmi sitesinden alınmış ve benim tarafımdan (Emre Tok) Türkçeye çevrilmiştir.

SIRK/THE CIRCUS

Sirk sahnesi müzenin tam girişinde. Fotoğraf çeken palyaço, tavşan numarası yapan sihirbaz ve jonglörlerle muhteşem bir görünümü var.

Musee des Automates (2)

Presented in the setting of a big top of circus, the white clown takes photos, the magician makes a rabbit appear and disappear, and the equilibrists and jugglers are doing some acrobatics. There is a small tightrope walker bear trying to escape…

Musee des Automates (3)

ÜNLÜ TABLOLAR/REPRODUCTION OF PAINTINGS

Hollandalı Artist Vermeer’in İnci Küpeli kız tablosu ve Paul Cezanne’dan kart oynayan adamlar burada tekrar otomatik kuklalar ile canlandırılmış. Gene Manet’den de eser bulunuyor.

Musee des Automates (5)

Homage to painting with the reproductions of two famous paintings of Dutch painter Johannes VERMEER, “Girl with a pearl earring“ and “The Milkmaid“. Also showing, “The Card players“ from french painter Paul CEZANNE and “The Fifer boy“ from french painter Edouard MANET. The background of the painting is the same as the original, we have just animated the characters so the paintings come alive.

Musee des Automates (48)

ÇİFTÇİLER/FARM LABOUR

Fransız ressam Miller’in öiftçilerin çalışmalarını resmettiği tabloyu bir otomatik kuklalar festivaline çevirmiş bu müze ve yaratıcıları. Tüm çüfçiler doğal yaptıkları hareketleri burada canlandırılmış şekilde izliyorsunuz. Endüstriyelleşen dünyamızda artık kimse bu tekniklerle çalışmıyor ama çocuklarla gezen aileler çocuklarına harika bir eğitimi görsel olarak sunabiliyorlardı. Tereyağı yapımı, çamaşır yıkanması vs buradaki canlandırılanlar.

Musee des Automates (6)

Tribute to the french painter Jean-François MILLET (1814-1875) whose paintings express the past work of farmers in the fields. We can see : The ploughman, the sower, the man digging with his hoe, the mowers, the threshers with their flail, the gleaners. Today, because of the agricultural industrialization, farmers do not work that way anymore. These reproductions allows to illustrate how they used to harvest the wheat, and how countrymen used to live with “Churning Butter“, “The First Steps“ and the washerwomen inspired by several paintings and sketches.

Musee des Automates (7)

NOTRE-DAME DE PARIS

Victor Hugo’nun ölümsiz eserinin tamamen birebir kopyası. Fonda çalan müzik ile Notre Dam’ın kamburunun Esmeralda’ya şarkı söylediği sahne canlandırılıyor. 1482’de Aptallar festivali gününde en büyük hilkat garibesi seçildiği an sergileniyor. Frollo, Gringoire, şair, Clopin gibi kahramanları da bu sahnede görebiliyorsunuz. Bu müzede gözleri oynayan tek kukla Quasimodo!

Musee des Automates (8)

Musee des Automates (11)

Homage to Victor HUGO (1802-1885) for his famous novel. The setting of that beautiful love story between Quasimodo, the bellringer, Esmeralda the gipsy dancer, Captain Phoebus and Frollo the archdeacon is the Cathedral. The story takes place at the end of the Middle Ages, on January, 6th, 1482, which is the day of the “Festival of Fools” when Quasimodo is sacred “King of Fools” for making the ugliest face! We can also see Gringoire, the poet, Clopin and his Court of  Miracles, Jehan Frollo and the schoolboys, merchants and people from the Middles-Ages. Did you notice that Quasimodo is the only puppet in the museum with eyes moving… ?

Musee des Automates (10)

GUIGNOL

Gene Fransız Mourguet’in yarattığı kukla Guignol burada sergileniyor. Arkadaşı Gnafron, eşi Madelon ve bir polis bu sahneyi tamamlıyor. Kiralarını ödeyemeyen Guignol’un evden çıkarken sahnesi yaratılmış.

Musee des Automates (12)

Homage to Laurent MOURGUET (1769-1844), a lyonnese workingman who used to pull out teeth in the streets and created a famous puppet, Guignol, to distract his patients. He has imagined numerious plays staging Guignol, his friend Gnafron, his wife Madelon, a policeman… We chose to illustrate one of his play, “Guigol moving out“ : Guignol tries to move out to avoïd to pay his debts (several months of rent) to his landlord…

Musee des Automates (13)

LYON ve IPEK / LYON AND THE SILK

Musee des Automates (45)

Lyon’da çalışan insanların sahnelendiği bu alanda Bakkal, Sütçü Teyze, Çamaşırcı Kadın gibi kuklalar bulunuyor. Jacquard’ın anısına yapılmış. Jacquard 1800’lü yıllarda otomatik makineyi üreten ilk kişilerden.

Musee des Automates (18)

Musee des Automates (16)

TRIBUTE to Joseph-Marie JACQUARD (Lyon 1752 -Oullins 1834) : Mechanic and inventor in 1800 of the first automatic device for the weaving loom. We walk by the Place des Terreaux and start going up the “grande-côte de la Croix Rousse”, passing by the working people of Lyon , a manufacturer, the foreman, the grocer, the milkwoman, the laundry woman, the “borriau” (apprentice in Lyonnese language).

Musee des Automates (20)

At mid-coast, let’s take a “traboule”, and get inside a weaving shed to share a moment of the silk worker’s family life.

Musee des Automates (17)

PETER PAN

Peter Pan ve Tinker Bell kardeşleri ve Kaptan Hook ile bir timsah tarafından takip ediliyorlar. Bu hilayeyi İskoç yazar Barrie 1904’te yazdı ve 1911’de eser haline getirdi.

Musee des Automates (22)

Peter Pan and Tinker Bell in Never Land with Wendy and her brothers, John and Michael, and Captain Hook followed by the crocodile. James Matthew Barrie, a writer from Scotland (1860-1937) has written this play in 1904 and the novel in 1911.

PINOKYO / PINOCCHIO

Hepimizin bildiği yalan söylediğinde burnu uzayan kukla Pinokyo ve onu üreten Geppetto. Yazar Gollodi.

Musee des Automates (23)

Homage to the small puppet made of wood and born in Geppetto’s workshop. Pinocchio’s nose elongates when he tells a lie. This work was written by the italian writer Collodi between 1881 and 1883.

ZORRO

Zorro karakteri 1919 yılında Amerikalı yazar McCulley tarafından yaratıldı. Walt Disney TV showlarından birinden esinlenmiştir. Adalet savaşçısı Zorro Syah pelerin ve maskesi ile…

Musee des Automates (24)

Character created in 1919 by the American writer Johnston McCulley in the novel “the Curse of Capistrano”. It has inspired the famous TV show produced by Walt Disney Pictures between 1957 and 1961, staging, in the 19th century, in the Spanish California, a man dressed in black and wearing a mask, fighting injustice under the name of Zorro.

Musee des Automates (26)

Musee des Automates (25)

DENIZLER ALTINDA YIRMIBIN FERSAH / 20 000 LEAGUES UNDER THE SEA

Musee des Automates (43)

Jules Verne’in eserini okumayan yoktur sanırım. Nauttilus gemisinin kaptanı Nemo,, Professor Aronnax ve ona destek olan sadığı Conseil ve mızrakçı Ned Land 10 ay boyunca okyanuslarda. Denizaltının bir kısmı burada canlandırılmış. Hareket eden periskop çok ilginç. Jules Verne’in ofisteki çalışma odası Nautilus’u çizişini sembolize ediyor. Büyük yengeç ve aktapot denizaltının dışındaki görüntüyü canlandırıyor.

Musee des Automates (44)

Tribute to Jules Verne (1828-1905) and to its novel written in 1870. On board of the submarine Nautilus navigated by the famous captain Nemo, professor Aronnax, his faithful domestic Conseil, and Ned Land, the harpooner, will spend 10 months to sail the oceans of the planet, and discover some mysterious marine world. We can see Jules Verne in his office, sketching the Nautilus. The rest of the scene is dedicated to the famous submarine : it’s big living-room fitted out with portholes behind which there are divers, a spider crab and a giant octopus, and also the engine room…

Musee des Automates (29)

Musee des Automates (42)

SIHIRLI FLUT / THE MAGIC FLUTE

Musee des Automates (30)

Mozart’ın eserinin seslendirildiği ve canlandırıldığı sahne. Violonistler, Cellistler, Flüt çalanlar. 1791’deki opera sahnesi birebir gözünüzün önünde.

Musee des Automates (32)

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) is playing the harpsichord accompanied by his orchestra of violinists, cellist, flute player and which is lead by the conductor.

Musee des Automates (34)

The scene in the background represents one of the most famous work of Mozart : “The Magic Flute” . This fairy opera was composed in 1791, the year he died.

Musee des Automates (27)

BEAUKOLAISTE ŞARAP HASATI / TRADITIONAL WINE HARVEST IN BEAUJOLAIS

Musee des Automates (35)

Beaukolaiste bölgesinde büyük sepetlerde üzüm taşıyanlar ve bunların ayakları ile üzümleri ezip şarap yapılma sahnesi…

Musee des Automates (39)

The heavy baskets are carried on man’s back towards the ox-driven cart lead by the cowman.The wine press ancestor is the feet crushing of grapes ! In the end, the wine growers can finally taste the “Paradis”.

Musee des Automates (37)

GARGANTUA

Musee des Automates (36)

Fransız çocuk karakteri Rabelais’in yarattığı karakter bir dev. Bu romanda öğretmeni Ponocrates eşlik ediyor. ahne Theleme abbey’de geçiyor. Hesperie Kulesi ve bahçesi ve muhteşem mutfak onlara eşlik ediyor. Burada hazırlanan yemek sembolize edilmiş.

Musee des Automates (41)

A tribute to François RABELAIS (1483-1553), writer of the Renaissance period. His motto : “Laughter is man’s special gift”. Gargantua, jolly giant, hero of that glorious tale, is accompanied by Ponocrates, his teacher. The scene takes place in the Thélème Abbey with the Hespérie Tower and its gardens, the Tailor’s House and the fabulous kitchen where cooks and kitchen boys bustle about in order to make Gargantua’s gigantic feast.

Musee des Automates (40)

MÜZE VIDEO

FAYDALI BILGILER / USEFUL INFORMATION

 • Adres : 100 r. St-Georges F – 69005 Lyon
 • Telefon : 0472777528
 • E-Posta : @museeautomates.com
 • Web : 
 • Giriş Fiyatı : 7.50 €
 • Açık Saatleri : Hergün 2pm-6pm everyday


Musee des Automates (9)
Musee des Automates (14) Musee des Automates (15)
Musee des Automates (19)
Musee des Automates (21)
Musee des Automates (38)

Paylaş

Blenheim Palace

İngiltere’nin en önemli tarihi evlerinden biri olan Blenheim Palace, Winston Churchill’in doğduğu ve büyüdüğü ev. 1. Dünya savaşında Çanakkale’de Atatürk’e yenilmiş bu önemli komutan, 2. Dünya savaşında ilkinden çıkardığı dersler ile İngiltere’yi felaketten koruyan ve savaş sonrası dünya güçlerinin içine sokan İngilizlerin efsanesi.

Blenheim-Palace (60)

Blenheim Palace Kraliçe Anne’den John Churchill’e verilmiş bir hediye. O zamanlar 1. Marlborough dükü olan ohn Churchill Blenheim savaşında 1704’teki başarısından dolayı bu evi almaya hak kazanmış.

Blenheim-Palace (61)

Blenheim-Palace (3)

Saray iki bölümden oluşuyor. Kapıdan girince sağdaki bölümde Churchill’in hayatı ve buradaki odaları içeriyor. Soldaki bölüm ise interaktif bir alan. O dönemdeki yaşamı ve sarayın yapılışını baştan sonra canlandıran bölüm.

Blenheim-Palace (4)

Barok mimarinin ve aksesuarların en ihtişamlı olanlarının kullanıldığı bu ev için girişte iki kişi yaklaşık 45 Pound ödemeyi gözden çıkarın. Hem ev hem de bahçeler çok büyük ve yarım gününüzü rahatlıkla alacak kadar büyük.

Blenheim-Palace (5)

Blenheim-Palace (6)

Evin içi John Vanbrugh tarafından tasarlanmış. Nicholas Hawksmoor tarafından bitirilmiş.

Blenheim-Palace (7)

John Churchill (Winston Churchill’in büyük büyük büyük babası) İngiltere’nin İspanyollara karşı savaşının lideri. Fransızlara karşı Blenheim’da zafer kazanmıştır.

Blenheim-Palace (9)

Blenheim-Palace (12)

Eşi Sarah ile bu evi özellikle Kraliçenin Sarah ile olan arkadaşlığından dolayı almıştır.

Blenheim-Palace (16)

Blenheim-Palace (17)

Oxford’un Woodstock kasabasında olan ev için o zamanlarda Parlemento 240.000 Pound ödenek ayırmış. Bu günümüzde milyonlarca lira demek.

Blenheim-Palace (18)

Blenheim-Palace (19)

Mimarı olan John Vanbrugh aslında çok yüksek mimarlık tecrübesine sahip değil. Düşes Sarah ise Christopher Wren’in de işe dahil olmasını istemiş ancak bu gerçekleşmemiş.

Blenheim-Palace (21)

Ancak dükün yani Churchill ailesinin liderinin bir oyun salonunda John Venburgh ile karşılaşması sonucu başlayan dostluklarından bu işi ona vermeleri ile sonuçlanıyor.

Blenheim-Palace (22)

Blenheim-Palace (23)

Blenheim-Palace (24)

Bu ev öncesi Yorkshire bölgesinde Castle Howard’ın inşaatına devam eden John mimar Nicholas Hawksmoor ile çalışmaktaydı. Bunu bilen Churchill Blenheim sarayının bu eve benzemesi için bu ekibi tuttu. Yukarıdaki yemek salonunda hala ailenin varisleri her yıl yemek düzenliyorlar. Masa açılıp küçük sandalyeler konulduğunda 70 kişiden fazla insana servis yapılabiliyor.

Blenheim-Palace (26)

Ev daha militaristik bir tarzda ve çok uzaktan görünebilecek kadar kocaman. Bulunduğu arazi ve işlenmiş bahçeleri kocaman. İçindeki çok büyük gölünde her sene triathlon yarışı düzenlenmekte.Duvarlardaki tablolar ipek kumaşlar üzerine işlenmiş.

Blenheim-Palace (27)

İşler bu saray yapılırken hep yolunda da gitmemiş. Parlemento masrafı her zaman gündemde tutup şikayet etmiş. Politik değişimler evin yapılma hızını da etkilemiş.

Blenheim-Palace (28)

Blenheim-Palace (29)

Aldığı eleştriler ve düşeş’in her zamanki negatif tutumu ile Mimar John bertaraf edilmiş ve Mimar Nicholas Hawksmoor binayı tamamlamış. Blenheim evi 1725 yılında halka açıldığında, Vanbrugh ve eşine sarayı görme izni bile verilmemiş.

Blenheim-Palace (30)

Blenheim-Palace (31)

Queen Anne ile arkadaşı Sarah Churchill’in arası bozulunca para yardımı da kesilmiş. Sarayın yapımında eksik kalanlar olmuş. Anne ölene kadar Dük ve Düşeş sürgünde kalmışlar… 1774’e kadar…

Blenheim-Palace (32)

Aslında ev olarak yapılmış gibi görünsede dev bir mozole gibi tasarlanmış. Churchill’in savaştaki kahramanlığının karşılığı olacak şekilde bu kadar görkemli yapılmasının sebebi bu.

Blenheim-Palace (33)

Blenheim-Palace (34)

Bahçeler sarayın en önemli kısımlarından biri. Vanbrugh tarafından tasarlanan bu bahçelerin yanı sıra su akışının kesilerek yapıldığı suni adalar ve üzerine o zamanlar Avrupa’daki en görkemli köprünün yapılması ile sarayın ihtişamı bütünleştirilmiş.

Blenheim-Palace (1)

Bahçeler 4. düke kadar değişmemiş. Glynn nehrinin akışında yapılan ek değiştirmeler ile büyük bir göle dönüştürülmesi buranın bambaşka bir atmosfere benzemesine sebep vermiş.

Blenheim-Palace (41)

 

Blenheim-Palace (45)

Bu aşamada inanılmaz çok ağaç ekilmiş. Yemyeşil ve harika bir yer burası. Yürüyüş yapmak, göl kenarında oturmak ve kitap okuman için harika.

Blenheim-Palace (47)

1984 yılında Blenheim Sarayı dünya Unesco Kültür Varlıkları listesine eklenmiş.

Blenheim-Palace (46)

Blenheim-Palace (49)

Burada aslında aileler için yapacak çok şey var. Öncelikle harika 4 restoran ve kafeterya bulunuyor. Çocuklar için workshoplar ve kocaman bir dükkanı var.

Blenheim-Palace (48)

Biz gittiğimizde Jazz ve rock konseri vardı. Pazar günleri çok aktiviteli geçiyor. İçeri girince sizi görevliler yönlendiriyor.

Blenheim-Palace (54)

Piknik için ayrılmış alanlar mevcut. At binmek, küçük trenle gezintiye çıkmak, fuarlar, araba şovları gibi etkinlikler bahçelerinde düzenlenmekte.

Blenheim-Palace (52)

Blenheim-Palace (2)

Addres: Woodstock, Oxfordshire, England, OX20 1PX
Web: 
Email: op[email protected]
Tel: 1993 811 091
Fax: 01993 810 570

Blenheim-Palace (51)

Blenheim Sarayından Çektiğimiz Diğer Fotoğraflar

Blenheim-Palace (8)
Blenheim-Palace (10)

Blenheim-Palace (11)
Blenheim-Palace (13)

Blenheim-Palace (14)

Blenheim-Palace (15)
Blenheim-Palace (20)

Blenheim-Palace (35)

Blenheim-Palace (36)

Blenheim-Palace (37)

Blenheim-Palace (38)

Blenheim-Palace (39)

Blenheim-Palace (40)
Blenheim-Palace (42)

 


Blenheim-Palace (50)

Blenheim-Palace (53)
Blenheim-Palace (55)

Blenheim-Palace (56)

Blenheim-Palace (57)

Blenheim-Palace (58)

Blenheim-Palace (59)

Blenheim-Palace (62)

Paylaş

Londra Kraliyet Havacılık Müzesi

Kraliyet Havacılık Müzesi, İngiltere’nin çeşitli bölgelerinde kurulmuş bir müze. Biz de bir haftasonu Londra’daki şubesini ziyaret ettik. Uçakları ve havacılığı sevdiğimden genelde yaşadığım ve gezdiğim yerlerde bu tip müzelere gidiyorum. Bu sefer Sedef ile beraber bu müzeyi turladık. Daha fazla bilgi Londra Kraliyet Havacılık Müzesi

Paylaş

Museum of Aviation

Atlanta`ya gittiğimde  lise yıllarımdan kalma hobim olan uçaklarla ilgili en büyük hayallerimden birini gerçekleştirdim ve dünyanın en büyük ikinci hava müzesinde yaklaşık 2 saat vakit geçirdik. Üniversite’den dostum Ahmet Urtan ile beraber sıcak Atlanta gününde kapalı hangarlarda görmek istediğim dünyadaki tüm önemli uçakları görme fırsatını buldum. Daha fazla bilgi Museum of Aviation

Paylaş

Morgan Library

Morgan Kütüphanesi Amerika’nın New York şehrinde bulunan, çok nadir kitapları, kolleksiyon eserlerin bulunduğu ünlü finans duayeni John Pierpont Morgan’ın (J.P.Morgan) 1906 yılında faaliyete başladı. Kütüphanenin tasarımcısı Charles McKim. O yıllarda maliyeti 1.2 milyon doları geçti. Daha fazla bilgi Morgan Library

Paylaş

Hyper Japan

Haftasonu Hyper Japan isimli etkinliğe gittik. Japon kültürünün, yemeklerinin, kıyafetlerinin ve tarihinin tanıtıldığı bu etkinlik Earls Court’taki Brompton Hall’da gerçekleşti. Öncelikle çok keyif alamayacağımız düşündüğümüz ucuza bilet aldığım bu etkinlik ve sürekli meak ettiğimiz Japonya bu etkinlikten sonra iyice pekişti.

Etkinlikte önce aç olduğumuzdan Sushi, Tempusu, Noodle, Beef wrap, Tempura gibi japon yemeklerine hücum ettik. Karnımızı doyurduktan sonra Japon kıyafetleri, Kımonolar, Japon turları bölümlerini gezdik. El yapımı özel aksesuarlar, bilgisayar oyunları ve anime karakteri kıyafetleri içerisisindeki farklı japon gençlerini izledik.

Tüm bunların hepsini aşağıdaki fotoğraflarda bulabilirsiniz. 

 Paylaş

Leonardo da Vinci: Painter at the Court of Milan

Leonardo Da Vinci yedi alışkanlığı, yaratıcılığı ve dehası ile benim için çok farklı bir yerde olan muhteşem bir sanatçı. Milanoda yaşadığı dönemde ve oradaki öğrencileri tarafından çalışılan eserlerini görebileceğimiz bu sergiye çok zor bilet bulduk. İkinci el ve karaborsa fiyatları 40 GBP’den  150-200 GBP’ye fırlayan sergiye gece saat 20:30’da Ulusal Galeride gittik. Her 30 dakikada bir sıra ile alındığınız bu sergide fotoğrafların tamamını gezmemiz gece 22:00’yi buldu.

Küratörlüğünü Luke Syson gibi önemli bir rönesans uzmanının yaptığı bu sergi Leonardonun sadece bir deha değil, iyi bir öğretmen, iyi bir anatomi bilimcisi ve kara kalem ustası olduğunu gözler önüne seriyor.

Sergide fotoğraf çekemediğim için sizler için aşağıdaki videoları ve içerikleri çeşitli kaynaklardan derlemeye çalıştım. Videoları National Gallery Web sitesinden ve broşüre ise gene indirerek ulaşabilirsiniz.

Leonardo da Vinci: Painter at the Court of Milan

Life of Leonardo

Brochure

Faydalı Bağlantılar / Useful Links


Paylaş