Doğu Londra Gastronomi Turu

Londra’da yaşadığımız yaklaşık dört sene boyunca sanırım iki yüzün üzerinde restorana, puba ve bara gittik. Sadece çevremizde çok sık bilinen turistik lokasyonlarda dönüp durmadık. Londra’yı çok detaylı gezdik ve sanırım keyfini bu kısa sürede en üst düzeyde çıkardık.

Daha fazla bilgi Doğu Londra Gastronomi Turu

Paylaş

Wimbledon Common

Wimbledon Common, evimizin arka bahçesi. Yürüyerek 7-8 dakika uzaklıkta. 3km çapında bir parktan oluşan bu alan Putney Heath and Putney Lower Common ile beraber Wimbledon and Putney Commons olarak adlandırılıyor ve 1871’den beri koruma altında. Halka açık bu alanda piknik yapabilir, mangal yakamazsınız. Yürüyüş, koşu, spor, gece grup olarak yoga ve tai-chi yapanları görebilirsiniz. Yazın hava güzelse tıklım tıklım olan parkta kriket oynayan aileler, top peşinde koşan köpekler ve ördekleri kovalayan çocuklar çoğunluktadır. Daha fazla bilgi Wimbledon Common

Paylaş

Chelsea Flower Show 2014

1913’ten beri süregelen bir geleneksel etkinlik olan Chelsea Flower Show yani Chelsea Çiçek, Bahçe ve Peyzaj şovuna katılma imkanı bulduk. Dünyanın her köşesinden bir sene boyunca bu şov için tasarımcılar ve çiçek yetiştiriciler hazırlanmaktadır. Etkinliğe katılmak için biletleri çok önceden almanız gerekmekte. aksi taktirde giriş mümkün olmamaktadır. Daha fazla bilgi Chelsea Flower Show 2014

Paylaş

Londra’dan Öneriler

Londra hiç şüphesiz ki her zaman popüler bir destinasyon. Bu aralar neler var, neler yok buyurun bir bakalım. Özellikle okulların yarı yıl tatiline girdiği bu ay için bazı önerilerim olacak.

Londra-Oneriler-2013 (11)

Londra yeşil alanları ile Avrupa’da öne çıkan bir şehir. Hatta en yeşillerinden biri. Şehrin %34′, yeşil ve kulanılabilir halka açık park. Istanbul’da bu oran %5in altında. Benim her daim ziyarete gelenlere önerim parkları ziyaret etmeleri ve Hyde park dışında diğer parkları da keşfetmeleri. Parklar yazımıza göz atmayı unutmayınız.

http://www.springstof.info/londra-kosu-rotalari/ 

Londra-Oneriler-2013 (8)

Yeşil alan, park, bahçe insan hayatı için bir lüks değil, bir gereklilik. Çocuklu veya çocuksuz yapacağınız tatilinize parkları gezerek başlayabilirsiniz. Havanın soğuk olması bahaneniz olmasın. Soğuk hava yoktur, kötü giyim vardır.

Londra-Oneriler-2013 (5)

Benim keyif aldığım parklar Londra’nın farklı bölgelerinde. Siz de benim gibi gezip hem parkları hem de bölgeleri keşfedebilirsiniz.

Londra-Oneriler-2013 (1)

Hampstead Heath ve Primrose hill kuzeyin en güzel yerleri. Muhteşem evlerin, malikanelerin, gastro ve geleneksel pub’ların bulunduğu yerler.

Londra-Oneriler-2013 (12)

Bütün bir gününüzü buralara ayırıp gezebilir yorulunca harika bir pub’a gidebilirsiniz. Bull and Last nefis yemekler yiyebileceğiniz bir pub.

Londra-Oneriler-2013 (2)

Buckingham yakınlarına gelirken St James’s Park’ı es geçmeyin zira çok büyük olmamasına rağmen en güzellerinden bir tanesi. Holland Park, Kensington Gardens , Battersea Park ve Kew Gardens benim vazgeçilmezlerim. Vakit bulursanız Richmond Park’a da gitmenizi öneririm, belki geyiklerle bile karşılaşırsınız.

Londra-Oneriler-2013 (13)

Harika oyunlar, müzikaller, danslar ve sergiler ise tam gaz devam etmekte. Çocuğunuzla tatil yapıyorsanız önereceğim oyunlardan bazıları ise şöyle; Charlie and the Chocolate Factory, Matilda the Musical, Emil and the Detectives, The Wind in the Willows.

Londra-Oneriler-2013 (3)

Müze girişlerinin parasız olduğunu hatırlatmakta fayda var. Özellikle resim ve heykel müzelerinin çocukların zihinlerini açtığını söyleyebilirim. Müze dükkanları en sevdiğim yerler arasında, National Gallery ise her daim favorim. Önceden National Gallery’de bulunan ve Bellini tarafından yapılan Fatih’in portresi geçici olarak Victoria & Albert müzesine taşındı. Her iki müzenin koleksiyonu eşsiz.

Londra-Oneriler-2013 (9)

Bu arada British Museum, British Library, Courthauld Gallery, Natural History Museum, Toy Museum, Science Musem ve Geffrey Museum’da unutmamak lazım. Müzelerin haftasonu ailecek yapılan etkinliklerinden birine katılabilirsiniz.

Londra-Oneriler-2013 (7)

Çocukla yapılan Londra tatili kitapçılara uğramadan olmaz diye düşünüyorum. Benim en çok sevdiğim fırsat buldukça gittiğim kitapçılarımdan bazıları ise şöyle; London Review Bookshop Bloomsbury (British Museum arka tarafı), John Sandoe Books Chelsea, Daunt Books Marylebone, Stanfords ve tabiiki Hatchards. Kitapçılara uğrayıp çocuğunuzu ve kendinizi kitaplar ile şımartın.

Londra-Oneriler-2013 (14)

Bir başka konuya dikkat çekmek lazım. Çocuk kitapları arayanlar, okullarının verdiği liste dışına çıksınlar! Evet ısrar ediyorum, okuma oranı son derece düşük olan ülkemizde, belli kalıplar ve kitaplar içinde kalmayı doğru bulmuyorum.

Londra-Oneriler-2013 (15)

Londra son derece child friendly dedikleri çocuk sever bir şehir. Eminin çocuklu aileler restoran ararken ince eleyip sık dokuyolar ve bütçelerine uygun olup olmadığına bakıyorlar. Benim önerim pizzacılar, publar, ard arda açılan hamburgerciler her daim pratik ve bütçeye uygun.

Londra-Oneriler-2013 (6)

Notting Hill ve Shoreditch’de bulunan Pizza East, Soho’da olan Pizza Pilgrims çok rağbet gören yerler arasında. Çocuk olsam herhalde dondurma ve çikolata isteyeceğim şeyler arasında gelirdi. Gelupo, Londra’nın en iyi dondurmacısı olup benim gibi alerjisi olanlar için de nefis sorbetleri bulunmakta.

Londra-Oneriler-2013 (16)

Paul A Young ise çikolatada bir numara, kesinlikle tek geçerim. Yiyecek içecek demişken Wholefoods’a da mutlaka uğramanız gerek diye düşünüyorum. Bir başka sevdiğim adres ise Neal’s Yard Remedies. Vücut yağından, şampuana her şey organik ve hassas ciltlere mükemmel geliyor.

Londra-Oneriler-2013 (4)

Oyuncakçılar da ise başı Hamleys çekmekle beraber alternatifleri belirtmek gerek. Honeyjam, Benjamin Pollock’s Toyshop, Semmalina. Son zamanlarda popüler bir kaç restoran ismini de vermeden geçemiyeceğim. Berners Tavern, Ember Yard, The Modern Pantry, Little Social, Gymkhana….

Keyifli gezmeler…

Paylaş

Cambridge

Cambridge bir Üniversite şehri. Biz ikişer hafta ara ile hem Oxford hem de burayı ziyaret ettik. Sedef Oxford’u ben ise burayı daha çok beğendik. Açık yeşik alanları bol olan bu şehrin merkezi ise tarihi ve küçük. Bir çok bina okullara kolej olarak ayılmış. İçinden geçen nehir ise burayı muhteşem bir yer haline getirmiş.

Cambridge (19)

Cambridge bir çok muhteşem manzarayı da beraberinde getiriyor. King’s College şapelinin manzarası nehirden inanılmaz. Ayrıca şehre bisikleti ile giden öğrenciler, nehirde yazın sandallarla tembellik yapıp gezmek ve Gotik mimari bunlardan sadece bazıları.

Cambridge (3)

Cambridge  Üniversitesi 13. Yy’da Oxford’dan ayrılan mezunlar tarafından kurulmuş. Daha çok teknoloji ve fen bilimlerine ağırlık verilmiş. Daha sessiz olan bu şehrin çalışmaya daha elverişli olması burayı bir öğrenci cenneti haline getirmiş.

Cambridge (33)

Cambridge Universitesinden mezun olanlar arasında ünlü matematikçi Sir Isaac Newton, filozof Bertrand Russell ve Ludwig Wittgenstein, yazarlar John Milton ve Lord Byron gelmekte. Dünyada en çok Nobel alan üniversite de Cambridge. Trinity Kolejinin Nobel ödülü sayısı Fransa’daki ödüllerden fazla.

Cambridge (42)

Cambrigde etrafında bir çok tarihi kasaba da var. Ely, Petersborough ve Grantchester bunlardan bazıları. Her sene 3.5 Milyon kişi burayı ziyaret ediyor. Yürüyüş yapmak için ideal. Amerika’nın önde gelen dergilerinden Forbes 2009 yılında Cambridge’i dünyanın en güzel şehirlerinden biri seçmişti.

Cambridge (40)

Londra’nın 50 mil kuzeyinde olan bu şekhre trenle (King’s Cross ve Liverpool Street istasyonlarından) gelmek 45 dakika. Şehrin tren istasyonu ise merkezin 1.2mil güneyinde. Cambridge’in kendine ait havalimanı var ancak sadece Fransa,Italya ve Jersey’e uçuşlar bulunuyor.

Cambridge (36)

Şehrin en önemli ulaşımı bisiklet. Burada kaldırımda bisiklete binmek yasak. Yolda binmeniz gerekli.

Cambridge (7)

Şehirde park olanağı kısıtlı. Yürüyerek gezmenizi öneririz.

Cambridge (37)

Şehre Londra’dan otobüsle de gelebilirsiniz. Şehirde gezerken bisiklet kiralamanız ya da iki katlı tur otobüslerini kullanmanız mümkün. Taxi’ye ihtiyaç duyarsanız. Panter Taxi telefonu 01223 715715. Camtax : 01223 313131. Camcab ise 24 saat çalışıyor: 01223 704704.

Cambridge (18)

Cambridge Üniversitesi birden fazla bağımsız ve yarı–bağımlı kolejden oluşan bir system. Oxford’da bu şekilde kurulmuş. Şehrin 3 Mil çapında yayılmış durumda olan bu kolej binaları muhteşem ve gezmeye doyulmuyor. Bazı okullara girmek ücretli. Sınav zamanı gezmek yasak. Mayıs sonu ve Haziran ilk haftası buraya gitmek yanlış zaman.

Cambridge (39)

Gezerken lütfen derslere ve ögrencilere saygılı olunuz. Sessizlik önemli. Yurtlarda siz gezerken bir dersten bile kalındığından okuldan atılabilen sert bir eğitim sistemine sahip bu okullardaki öğrencileri düşünerek gezmenizi öneririm. Öncelikle burası bir üniversite, turistik bir mekan değil. Yurtlarda kimlerin kaldığı yurt kapılarında yazılı.

Cambridge (12)

Cambridge (9)

Kolej Binaları

 • King’s College ve Şapeli –  King’s Parade Caddesinde Şapele giriş 7 GBP.

Cambridge (15)

 • Queens’ College – Silver Street ve Queens’ Lane İki Kraliçe Margaret ve Elizabeth Woodville tarafından kurulmuş. İki bina meşhur Matematik köprüsü ile bağlı. Bu köprünün Isaac Newton tarafından kesinlikle vida, ve demir bağlantı kullanılmadan yapıldığı yönünde. Ama bu yanlış bilgi. Köprü Newton ölümünden 22 yıl sonra yapılmış. Eski koridor ve girişini görmeniz lazım. 1.3 GBP vermek kaydı ile. Ekim ve Mart arası gezmek bedava.

Cambridge (25)

 • Trinity College – Çok büyük bir bahçesi var. Kütüphanesi Sir Christopher Wren tarafından yapılmış. Isaac Newton’un bir çok koleksiyonu ve eski İnciller burada. Kolej kapalı olsa bile kütüphane gezilebilir.

Cambridge (22)

 • St Johns College- Eski hastane. 13. Yy ‘da inşa edilmiş. 1511’de kolej haline gelmiş. En eski akademik bina bu. Ahlar Köprüsü burada bulunuyor.

Cambridge (6)

 • Pembroke College – En eski 3. Kolej. 1347’de kurulmuş. Pembroke Kontesi Marie de St Paul tarafından kurulmuş. Bahçeleri kaçırılmayacak kadar güzel.

Cambridge (45)

 • Clare College – En eski ikinci kolej. En eski köprüye ve harika bahçelere sahip.

Cambridge (30)

 • Saint Catharine’s College – 1473’de Robert Wodelarke tarafından kurulmuş. 17.yy’da inşaatı genişlemiş. Şapel 1704’te bitirilmiş. King’s College’in hemen yanında bulunuyor.

Cambridge (28)

 • Homerton College – En yenilerden biri. Hill Road üzerinde. Şehirden 15 dakika yürüme mesafesinde. Gezmesi  bedava.

Cambridge (14)

 • Corpus Christi College – Cambridge yerlileri tarafından kurulmuş. Aslında eski şehir binası üzerine inşa edilmiş. En eski binalardan ve meydanlardan biri. 1350 yılına kadar giden bir geçmişi var.

Cambridge (10)

Cambridge Mimarisi Hakkında

Cambridge mimarisi ve binalarının korunması ile ünlü olmuş bir yer. Bir çok mimari stili bir araya toplaması belki de en önemli özelliği. Bazen modern, gotik, bazense İngiliz mimarisi ağırlıklı. Her zaman bahçeleri ve bahçelerinin peyzajı da bu güzellikte en büyük etkenlerden biri.

Cambridge (35)

Üniversite kütüphanesi en önemli örneklerden biri. Londra’daki Tate Modern müzesi binası olan Bankside Güç Santralini de tasarlayan kişi olan Sir Giles Gilbert Scott imzasını taşıyor. Bunun dışında mimari anlamda en önemli eserlerden diğer ise Roberson Koleji. Yeni ve 1980 yılında yapılmasına karşılık çok etkileyici.

Cambridge (29)

Homerton Koleji ise yeni Georgian stili ve gotik Victoria girişini bir arada tutan bir yapı.

St John’s ve Magdalene kolejleri’de gene Ahlar köprüsü gibi bir güzelliğie sahip. Bu 16.yy mimarisinin tüm öğelerini barındırıyor diyebiliriz. Pythagoras Okulu gene 13.yy mimarisi için nefis bir örnek.

Cambridge (41)

Magdalene Koleji ise Cripss binasının arkasından girilerek ulaşılabiliyor. Buranın içinde aynı zamanda Lutyens binası bulunmakta. Sir Edwin Lutyens tarafından tasarlanan bu binayı da görmenizi öneririm.

Cambridge (31)
Cambridge (4)

Pepys binası ise sonradan Pepys Kütüphanesine dönüşmüş. Simetrik dış cephesi arka planı ile bambaşka özelliklere sahip. Magdelene binası gözünüze çirkin gelebilir ancak 1990 yılında yapılan yeni mimari ile nasıl enteresan bir harmonide harmanlandığına tanıklık etmeniz gerek.

Cambridge (32)

Parklar ve Bahçeler

 • The Backs – Kolejlerin arkasında kalıyor. Onun için ismi Backs. Yani arkalar… Clare, Trinity ve St John’s College arkası gezmek için mükemmel…
 • Botanik Bahçesi  Garden-1846’dan beri açık. Giriş 2.5 GBP. Kışın Kasım-Şubat arası hafta içi ücretsiz.
 • Jesus Green. Yenilenmeyi bekliyor. Eski tren istasyonunun orada.

Cambridge (17)

 • Parker’s Piece. Park Terrace, Regent Terrace, Parkside ve Gonville Place bahçelerine komşu büyük açık alan.
 • Christ’s Pieces. Şehrin merkezinde otobüs durağının yanında. Viktorya tarzı.

Cambridge (11)

Müze ve Galeriler

 • The Fitzwilliam Museum – Trumpington Street üzerinde . Her sene 300bin kişi ağırlıyor. 1816’da açılmış. Antika, Uygulamalı sanatlar, Kitaplar, Resimler ve Çizimler isimli 5 ana bölümü var. Titian, Rubens, Van Dyck, Canaletto, Hogarth, Gainsborough, Constable, Monet, Degas, Renoir, Cézanne ve Picasso var desek yeterli olur sanırım.
 • Kettle’s Yard – Castle Street üzerinde.

Cambridge (5)

 • The Sedgwick Museum of Earth Sciences – Downing Street üzerinde. Üniversitenin en güzel eserleri burada. 1 Milyondan fazla fosil var. Bazıları 3000 Milyon yıl geriye gidiyor. Charles Darwin’in taş koleksiyonu da burada. Gezmek bedava.

Cambridge (8)

 • The University Museum of Zoology –  The Whipple Museum of the History of Science, Museum of Archaeology and Anthropology, Museum of Classical Archaeology, The Folk Museum, The Polar Museum ve Üniversite kütüphanesi gezilmesi gereken diğer yerler.

Cambridge (21)

Kliseler

Her Kolejin binasında bir şapel ve Klise var diyebiliriz. Buraları gezmeden dönmemenizi öneriyoruz.

 • Great St Mary’s – hergün açık ve ücretsiz. 15.yy’dan kalma bu klise İngiliz dikey mimarisinin güzel örneği. Kulesine çıkmak için 2.5 GBP vermeniz gerek.
 • St. Benet’s – 11.’yy klisesi. Klise çanlarına ilgilisi olanlar için ayrı öneme sahip.

Cambridge (24)

 • All Saints, Jesus Lane -19.’yy Klisesi. İbadete kapalı ama müze olarak gezilebiliyor.

Cambridge (20)

Diğer Gezilecek Önemli Yerler

 • İkinci Dünya Savaşı Amerikan Mezarlığı ve Anıtı – Burada 3,812 Amerikan askeri yatıyor. İkinci dünya savaşında ölenlerin anısına yapılmış.
 • Duxford Kraliyet Savaş Müzesi – Hava müzesi olan kullanılıyor. Eski Concorde da burada görülebilir. 7 Numaralı otobüs direk gidiyor. Biraz şehir dışında.

Cambridge (13)

 • Punting. Sabah 9’dan güneş batana kadar nehirde yolculuk.  Bu ince uzun bir sal ve bir kişi idare ediyor. Kişi başı 10 Pound.

Cambridge (34)

 • Kürek. Cambridge ve Oxford yarışlarını bilmeyen yoktur sanırım. Kürek burada önemli bir spor. Haziran aylarında çeşitli klüpler birbirleri ile yarışıyor. Temmuz 4. Haftada ise büyük yarışlar düzenleniyor.

Cambridge (16)

 • MP3 ile şehirde yürüyüş turu – Harika bir fikir. £5’ a 60 dakikalık iki tane MP3 alıyorsunuz ve şehri dinleyerek geziyorsunuz. Turist bürosundan sorunuz.

cambridge 47

Etkinlikler

Cambridge Yaz Müzik Festivali , Yaz Fuarı (Haziran), Çilek Festivali (Haziran), Film Festivali (Eylül), Fen Festivali (Temmuz), Halk Festivali (Temmuz), Shakespeare Festivali (Temmuz-Ağustos) ve Fikirler Festivali (Ekim-Kasım) arasında düzenleniyor.

Cambridge (44)
Cambridge (1)

Cambridge yazımızı beğendiyseniz, Oxford yazımıza göz atmak için lütfen tıklayınız.

Paylaş

23 Nisan’da Londra Tatili

23 Nisan tatiliniz için plan yapmaya henüz başlamadıysanız benim de önerilerime bir göz atın. Tiyatrolar, sergiler, yeni restoranlar, parklar ve çocuklu aileler için harika alternatifleri sizin için derledik. Daha fazla bilgi 23 Nisan’da Londra Tatili

Paylaş

Renting a Cottage

United Kingdom as a country is a great heaven for resting and having a great holiday. Various type of Hotels, bed and breakfast type accommodation, Camping, Caravan camping and Hostels are some of the important type of spending holidays in this beautiful country. However, this time I would like to give information about a different, quaint, quiet and romantic opportunity. Renting a Cottage ! Daha fazla bilgi Renting a Cottage

Paylaş

York

York İngiltere’nin en önemli ve eski şehirlerinden biri. Biz de iki ay önce serin bir kış günü güzelce araba kiraladık ve altı arkadaş yola gittik… Günübirlik turumuz uzun ama keyifli oldu. Gelin size York’u gezirelim…

York (6)

İngiltere’de Yorkshire ve Humberside bölgesinde bulunan 1996’dan beri şehir olma statüsune de haiz bir yerel idare birimi ve yerleşkedir. Ouse ve Foss nehirlerinin birleştiği noktada bulunan bir şehirdir. 137,505 olan şehir merkezi nüfusu, kırsal alanla birlikte 184,900’dür. (Wikipedia)

York’a en yakın havalimanı Leeds. Leeds için ’da arayabilirsiniz.

York (15)

York özellikle adını Yorkshire bölgesinden alıyor. Daha önceki gezilerimde Göller bölgesi, Edinburgh, Settle gibi kasabaları gezme fırsatı bulmuştum ve bu şehirlere yakın bir bölgede , İngiltere’nin kuzey bölgesinde yer almakta. Gene yeşillik, tarihi yerleşim ve surların içinde korunmuş binalar ile gerçekten çok güzel bir şehir.

York (14)

Özellikle 19. yüzyıldan sonra trenlerin merkezi bir birleşme noktası olması sebebiyle şehir daha hızlıca büyüdü. Konfeksiyon üzerine gelişen şehir daha sonra York üniversitesi ve turizm gibi önemli diğer alanlarda servis ve hizmet sektörlerinde büyümeye başladı.

York (13)

Şehirde eski zamanlarda Celtic dili konuşulmaktaymış. Eski zamanlardaki savaşlarda bazı Kiliseler yakılmış. 1190 yılında ise Yahudi soykırımı yaşanan bu şehir ikinci dünya savaşı sırasında bir çok casus tarafından da üs olarak kullanılmış şehirlerden biri.

York (12)

Kuzey doğu demiryollarına ev sahipliği yapmış olan şehir 2007’de Avrupa’nın en iyi korunan şehirlerinden biri seçildi. Nehirlerle çevrili olan York 2000 ve 2012 yıllarında çok ciddi sel baskınlarına maruz kaldı. Hava anlamında her zaman yağışlı ve serin olan York’da iken biz sadece 15 dakika yağmur görerek gerçekten istatistikleri bozduk…

York (11)

2009 yılında York turistler tarafından ziyaret edilen 13. İngilizler tarafından ziyaret edilen 7. şehir seçilmiş. İşsizlik ise %4 civarında.

York (10)

York Katedrali İngiltere’nin en büyük katedrallerinden biri ve kuzey Avrupa’nın en büyüğü. Bizimde içini gezme fırsatı bulduğumuz bu katedral gerçekten görkemli.

york-d (3)

York Kalesinin neredeyse yarı duvarlarının üzerinde yürüme ve gezme fırsatı bulduk gezi ekibimizce. Kesinlikle tavsiye ederim. Hatta sis bastırması sonucu sonuna doğru daha da keyifli bir hal aldı yürüyüşümüz. Duvarların yüksek ve manzaranın güzel olduğunu belirtmek isterim.

york-d (2)

York şehri kale duvarları ile çevrili. Bu savunma mekanizmasının aynı zamanda şehrin bir çok giriş noktası olduğunu da belirtmek isterim.

york-d (1)

Şehirde çok keyifli lokal pub’lar bulunmakta. Biz çok aç olduğumuzdan hemen bir pub’a giriyoruz. Bolca yemek , bira ve sohbet ile daha şehri gezmeden kimimizin yeni tanıştığı arkadaşlar ile kaynaşma fırsatı buluyoruz.

York (17)

Kale’nin içinde bir müze var olmasına rağmen biz girmedik. ayrıca hafta sonu araç park etmek konusunda hava durumundan bağımsız bir kalabalık olduğunu kesinlikle belirtmek isterim.

York (16)

Gezmek isteyenler için İngiltere’nin ulusal demiryolu müzesinin de trenlere ilgi duyanlar için burada olduğunu belirtmek isterim.

york-d (6)

Hollandalılar’ın elinde bugünkü New York’a o zaman New Amsterdam denmekte imiş. 1664 yılında şehrin İngilizlerin eline geçmesiyle dönemin York Dükü ve İngiliz Kralı James Stuart onuruna şehre bugünkü New York adı verilmiştir.

york-d (5)

York’a geldiğinizde eski evlerden oluşan bir çok cadde göreceksiniz. Bu evler zaman ile dükkan olmuşlar. Burada Viski, çikolata ve diğer yöresel tatları deneyin. Ayrıca bizim yaptığımız gibi ekipçe sıcak bir 18.yy evinde beş çayı molası vermeyi unutmayın.

york-d (4)

Nehir üzerinde bot ile gezebilirsiniz. Bot kiralama şirketleri yaklaşık 7 pound karşılığında 45 dakikalık bir tur sunmaktalar.

york-d (7)

Museum köprüsü, Bishops gate köprüsü ve Bridge köprülerinden geçip hem iki yakayı gezebilirsiniz. Yeni yakada çok fazla yer olmamasına rağmen eski tarafı görmek için iyi bir yürüyüş planı olabilir.

york-d (8)

Yorkshire müzesine yakın Museum gardens isimli park harika, nehire yakın olan bu park içinde harika ağaçlar var. Burada hava güzelse oturup nehri izlemek, çocuklarınızla oynamak ya da bir şeyler atıştırıp soluklanmak ok keyifli seçimler olacaktır. buranın tam karşı kıyısında savaş müzesi bulunmakta.

york-d (12)

Gezilmesini önerdiğimiz caddeler arasında Coppergate, Castlegate, Stonegate, St. Duncombe yer almakta. Bunlar hem alışveriş hemde gezmek için ideal. Pazar günleri şehrin pazarı kurulmakta.

york-d (11)

York (8)

Blake, Davygate, Helen’s ve Swinegate gibi sokaklar çok küçük ama tam kaybolup keyifle şehri gezebileceğiniz sokaklar. Daha önce dediğimiz gibi york çok yağmurlu mutlaka yağmurluk ve şemsiye şart.

York (7)

Kale dışında ayrıca görmenizi önerdiğimiz noktalardan biri de Clifford’s Tower. Kuzeyden gelen isyancıları bastırmak amacıyla Kral William tarafından yaptırılmış. Şehre girdiğinizde şehir merkezinin bu kulenin yanındaki sokaklardan başladığını belirtmek isterim.

York (1)

York (6)

York (5)

York (4)

York (3)

Paylaş