York

York İngiltere’nin en önemli ve eski şehirlerinden biri. Biz de iki ay önce serin bir kış günü güzelce araba kiraladık ve altı arkadaş yola gittik… Günübirlik turumuz uzun ama keyifli oldu. Gelin size York’u gezirelim…

York (6)

İngiltere’de Yorkshire ve Humberside bölgesinde bulunan 1996’dan beri şehir olma statüsune de haiz bir yerel idare birimi ve yerleşkedir. Ouse ve Foss nehirlerinin birleştiği noktada bulunan bir şehirdir. 137,505 olan şehir merkezi nüfusu, kırsal alanla birlikte 184,900’dür. (Wikipedia)

York’a en yakın havalimanı Leeds. Leeds için ’da arayabilirsiniz.

York (15)

York özellikle adını Yorkshire bölgesinden alıyor. Daha önceki gezilerimde Göller bölgesi, Edinburgh, Settle gibi kasabaları gezme fırsatı bulmuştum ve bu şehirlere yakın bir bölgede , İngiltere’nin kuzey bölgesinde yer almakta. Gene yeşillik, tarihi yerleşim ve surların içinde korunmuş binalar ile gerçekten çok güzel bir şehir.

York (14)

Özellikle 19. yüzyıldan sonra trenlerin merkezi bir birleşme noktası olması sebebiyle şehir daha hızlıca büyüdü. Konfeksiyon üzerine gelişen şehir daha sonra York üniversitesi ve turizm gibi önemli diğer alanlarda servis ve hizmet sektörlerinde büyümeye başladı.

York (13)

Şehirde eski zamanlarda Celtic dili konuşulmaktaymış. Eski zamanlardaki savaşlarda bazı Kiliseler yakılmış. 1190 yılında ise Yahudi soykırımı yaşanan bu şehir ikinci dünya savaşı sırasında bir çok casus tarafından da üs olarak kullanılmış şehirlerden biri.

York (12)

Kuzey doğu demiryollarına ev sahipliği yapmış olan şehir 2007’de Avrupa’nın en iyi korunan şehirlerinden biri seçildi. Nehirlerle çevrili olan York 2000 ve 2012 yıllarında çok ciddi sel baskınlarına maruz kaldı. Hava anlamında her zaman yağışlı ve serin olan York’da iken biz sadece 15 dakika yağmur görerek gerçekten istatistikleri bozduk…

York (11)

2009 yılında York turistler tarafından ziyaret edilen 13. İngilizler tarafından ziyaret edilen 7. şehir seçilmiş. İşsizlik ise %4 civarında.

York (10)

York Katedrali İngiltere’nin en büyük katedrallerinden biri ve kuzey Avrupa’nın en büyüğü. Bizimde içini gezme fırsatı bulduğumuz bu katedral gerçekten görkemli.

york-d (3)

York Kalesinin neredeyse yarı duvarlarının üzerinde yürüme ve gezme fırsatı bulduk gezi ekibimizce. Kesinlikle tavsiye ederim. Hatta sis bastırması sonucu sonuna doğru daha da keyifli bir hal aldı yürüyüşümüz. Duvarların yüksek ve manzaranın güzel olduğunu belirtmek isterim.

york-d (2)

York şehri kale duvarları ile çevrili. Bu savunma mekanizmasının aynı zamanda şehrin bir çok giriş noktası olduğunu da belirtmek isterim.

york-d (1)

Şehirde çok keyifli lokal pub’lar bulunmakta. Biz çok aç olduğumuzdan hemen bir pub’a giriyoruz. Bolca yemek , bira ve sohbet ile daha şehri gezmeden kimimizin yeni tanıştığı arkadaşlar ile kaynaşma fırsatı buluyoruz.

York (17)

Kale’nin içinde bir müze var olmasına rağmen biz girmedik. ayrıca hafta sonu araç park etmek konusunda hava durumundan bağımsız bir kalabalık olduğunu kesinlikle belirtmek isterim.

York (16)

Gezmek isteyenler için İngiltere’nin ulusal demiryolu müzesinin de trenlere ilgi duyanlar için burada olduğunu belirtmek isterim.

york-d (6)

Hollandalılar’ın elinde bugünkü New York’a o zaman New Amsterdam denmekte imiş. 1664 yılında şehrin İngilizlerin eline geçmesiyle dönemin York Dükü ve İngiliz Kralı James Stuart onuruna şehre bugünkü New York adı verilmiştir.

york-d (5)

York’a geldiğinizde eski evlerden oluşan bir çok cadde göreceksiniz. Bu evler zaman ile dükkan olmuşlar. Burada Viski, çikolata ve diğer yöresel tatları deneyin. Ayrıca bizim yaptığımız gibi ekipçe sıcak bir 18.yy evinde beş çayı molası vermeyi unutmayın.

york-d (4)

Nehir üzerinde bot ile gezebilirsiniz. Bot kiralama şirketleri yaklaşık 7 pound karşılığında 45 dakikalık bir tur sunmaktalar.

york-d (7)

Museum köprüsü, Bishops gate köprüsü ve Bridge köprülerinden geçip hem iki yakayı gezebilirsiniz. Yeni yakada çok fazla yer olmamasına rağmen eski tarafı görmek için iyi bir yürüyüş planı olabilir.

york-d (8)

Yorkshire müzesine yakın Museum gardens isimli park harika, nehire yakın olan bu park içinde harika ağaçlar var. Burada hava güzelse oturup nehri izlemek, çocuklarınızla oynamak ya da bir şeyler atıştırıp soluklanmak ok keyifli seçimler olacaktır. buranın tam karşı kıyısında savaş müzesi bulunmakta.

york-d (12)

Gezilmesini önerdiğimiz caddeler arasında Coppergate, Castlegate, Stonegate, St. Duncombe yer almakta. Bunlar hem alışveriş hemde gezmek için ideal. Pazar günleri şehrin pazarı kurulmakta.

york-d (11)

York (8)

Blake, Davygate, Helen’s ve Swinegate gibi sokaklar çok küçük ama tam kaybolup keyifle şehri gezebileceğiniz sokaklar. Daha önce dediğimiz gibi york çok yağmurlu mutlaka yağmurluk ve şemsiye şart.

York (7)

Kale dışında ayrıca görmenizi önerdiğimiz noktalardan biri de Clifford’s Tower. Kuzeyden gelen isyancıları bastırmak amacıyla Kral William tarafından yaptırılmış. Şehre girdiğinizde şehir merkezinin bu kulenin yanındaki sokaklardan başladığını belirtmek isterim.

York (1)

York (6)

York (5)

York (4)

York (3)

Paylaş

Settle

Settle Pennine tepelerinde bulunan yol üstü küçük kasaba. Yorkshire isimli bölge İngiltere’nin en çok yağış alan ve kuzey orta ve doğu bölgesi. Kısmi tepelik bu bölge küçük kasabalardan oluşuyor. Settle küçük tarihi ve korunmuş binaları şirin bir kasaba. Daha fazla bilgi Settle

Paylaş