Specialized Langster

Ebay’den Londra‘da ulaşım ve antreman için kullanmak amacı ile ikinci el 2010 model bir Specialized Langster bisiklet aldım. Uzun süredir yaptığım araştırmalar arkadaşlarım ve Erim‘in aylarca başlarının etlerini yemem sonucunda çelik ve klasik kadroda karar kıldım. Normalde daha pratik ve antreman için daha uygun olmasına rağmen Aluminyum ve 2011 model kadroları tercih etmedim.Bu kırmızı güzel bisikleti seçmemdeki iki nedenden biri fiyatı ve özellikle üstünde gelen çok özel ve pahalı Brooks Swallow selesi oldu. Çelik kadro konusunda ise arkadaşlarımın tavsiye ve yönlendirmeleri çok önemli idi. MTBTR’den Cüneyt’in bu konuda yazdığı yazıya göz atmanızı


Bisikletin özellikle selesi modeli. Bilmeyenler için Brooks el yapımı çok özel derilerden 1900’lerin başından beri üretim yapan çok özel bir firma. İngiliz firmanın seleleri ortalama 70-200 ingiliz sterlini arasında satılıyor.

Kalpiye pedalların özellikle arka göbeği iki taraflı olan bu bisikleti fixed yani sabit vitesli dişli ile kullanmanız sırasında işe yarayacak önemli özelliklerden. Bu bisikletlerde arka tekerleği söküp kendi ekseni etrafında döndürürseniz arka göbeğinde bir dişli daha bulunuyor, bu dişli bisikletin pedalını arkayada çevirmenize imkan tanıyor.

Fransız (fixed) kullanım dediğimiz bu sistem özellikle New York ve Londra’da bisiklet kuryeleri tarafından çok kullanılıyor. (Bknz. Video)

Langster‘ima yakında Brooks siyah deri bar tape almayı ve belirli bir süre sonra belki drop fren kolları takmayı düşünüyorum.  Onun dışında orjinal aksamına kesinlikle dokunmayacağım ve yazın cross training amaçlı antremanlar ve hafta sonu gezmeleri için kullanacağım.

Eski sahibi bisiklete oldukça iyi bakmış. Çok iyi durumda ve şimdilik sorunsuz. Yolda çok sessiz ve özellikle sarsıntılarda çok kontrollü bir bisiklet. Eldiven olmadan çıplak gidonu hele ıslak iken tutmak ise çok riskli.

Aşağıda Langster’in katalog fotoğrafını ve özelliklerini gösteren şemayı bulabilirsiniz.Paylaş

Look Mum No Hands

Herhalde bir bisiklet dükkanına koyulabilecek en güzel isme sahip bisiklet dükkanıö kafesi ve buluşma noktasından oluşan bu yerin Türkçe ismi : ‘Anne bak ellerimi bıraktım‘ … Londra’nın doğusunun biraz kuzeyinde bulunan bu kafeye uzun süredir gitmek istiyordum. Kısmet bugüne imiş. Koşu rotamı buna göre çizdim. Aslında hava güzelken bir pazar gitmek herhalde dışarıda onlarca yeni bisikletçi ile buluşmama vesile olacaktır. Daha fazla bilgi Look Mum No Hands

Paylaş