Salomon S-Lab Advanced Skin M Belt Set

Running gear is evolving everyday. Packs, bottles, shirts and belts. The gears are getting better and better with user comments and ideas sent to the companies. Salomon listens them and evolves products all the time. 1.5 years ago they had launched the first generation  of Salomon Advanced Skin Belt with a mesh and elastic design which hugs you and helps you to carry stuff on the go without any bouncing. This year they improved it and also launched a new and bigger one called, Salomon S-Lab Advanced Skin M Belt Set ! Daha fazla bilgi Salomon S-Lab Advanced Skin M Belt Set

Paylaş

Salomon Soft Flask

I had the chance to use the Salomon Soft Flasks during my run in London Ultra 50km on 19th of February. Due to a short route mistake and we finished it around 54km in 6 hours time 🙂 I got two flasks from Castlebergoutdoors, thanks to James Kenyon  they were on time just five days before the event. Salomon‘un bu yeni mataraları yumuşak materyalden üretilmiş ve çok rahat taşınmakta.

It is very easy to use the bite walve to drink fluids without losing any of it. Only things that could be improved are:

  • Salomon can create a larger version that can fit well in the pockets of Skin packs like 300 or 350ml each.
  • The flasks can have a larger neck which could ease the refilling during the check points.

Önerilerim biraz daha büyük 300-350ml’lik versiyonlarının üretilip skin pack çantaları ile beraber ya da ayrıa satışa sunulması ve doldurmak için ağız kısımlarının daha geniş yapılması.

Aşağıdaki fotoğrafta Raidlight Olmo 5 çanta ile London Ultra’da bu mataraları kullandığımı görebilirsiniz. Yanımdaki ise Ispanyol koşu arkadaşım Ivan Pedrezas.

I used these flasks due to the course and check points are frequent. It was not necessary to carry long distance bottles. Picture ic taken with my buddy Ivan Pedrazas.

– The Salomon Soft Flask 237ml is ideal for energy drinks or gels, 237ml Capacity, Bite valve.

A flexible flask with bite valve for any energy drink or gel, allows you to squeeze the entire contents out of the flask. It also has a 148ml version which is great for gels.

Bu sene Western States 100 Mil yarışında tarihinde ilk defa Avrupa kökenli biri yarışı birinci bitirdi. Killian Jornet en yakın rakibinden çok az farkla geçen sene sıcak ve tecrübesizliğinden ötürü 3. Bitirdiği yarışta zafere ulaştı. Killian bu sene çok özel prototip bir kısa kollu, güneşten koruyan ve son derece hafif bir S-Lab ürünü giydi. Bu ürünle ilgili 2012 yazında benim kesinlikle beklentilerim oluştu ve ticari bir ürün olabileceğini düşünüyorum.

Killian won the Western States 100 Miles and took the top buckle to Europe for the first time. During his previous journey he and his team learned a lot about hydration and running in the hot. This year Salomon Labs supported him with a special hand bottle and jersey which is very light and protective for sun.


Ancak benim T-Shirtten daha çok dikkatimi çen çok farklı bir malzemeden üretilen son derece esnek, jelden biraz daha yoğun bir materyalden üretilen el mataraları idi. 250 ML civari bir hacme sahip olduğunu düşündüğüm bu mataranın (daha sonra 237 oldugunu öğrendik) bir  fotoğrafı da Avustralyalı ultra maratoncunun Fransa kampında çektiği video’da göründü. Benim de sahip olduğum Advanced skin s-Lab 12’nin de içindeki 1.5 litrelik su torbasının da bu maddeden yapılmış olduğunu ve Source markası yerine Salomon markası taşıdığını farkettim. Ürün çok kolay temizlenebiliyor ve bakteriden çok kolay şekilde ayrıştırılabiliyor ve daha yumuşak oldugundan sırtınızı kesinlikle rahatsız etmiyor.

But the important product and material was the hand held bottles that Killian used with special gloves. When I received my Advanced Skin 12 pack, I mentioned that Salomon has quit using source bladders and developed it’s own bladder technology which is anti-bacterial and more softer on material , which enables very easy cleaning.

Fotoğrafta Killian’ın Western States’te kullandığı mataraların eline özel eldiveni ile takıldığını görüyoruz.

You can see that Kilian uses special gloves to carry these bottles. Please see their wide Salomon S-Lab range available

Other Salomon Products Reviews


Paylaş