Bosna Hersek ve Saraybosna turları ile tarihe şahitlik edeceksiniz!

Etnik bir ülke olan Bosna Hersek Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlardan oluşmaktadır. Adriyatik’te kıyı şeridi bulunan Bosna Hersek’in önemli şehirleri Saraybosna ve Mostar’dır. Akdeniz’e yakın olan ülkede Dinar Alpleri yüzünden kışlar oldukça sert geçmektedir. Hırvatça, Sırpça ve Boşnakça konuşulan dillerdir.

hakkında araştırma yaparken öncelikle hava durumuna dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Bosna Hersek turu için en güzel zamanlar Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarıdır. Saraybasona, Medjugorje Kilisesi, Mostar köprüsü, Banja Luka Manastırı, Bihac Nehri, Trebinje Kilisesi, Jajce şelalesi, Neum Plajı, Tuzla Gölü de mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Bosna Hersek tutuna katıldığınız zaman alışveriş için pek çok noktada mola vereceksiniz. Gece hayatı da Bosna Hersek’te oldukça hareketlidir. Özellikle şehir merkezlerinde yer alan pek çok gece kulübü, bar ya da kulüpte eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Bosna Hersek turları için size verilecek en güzel tavsiye tabi ki lezzetlerin birbirinden güzel ve tanıdık olduğudur. Kendinizi pek çok şeye yabancı hissetmeyeceksiniz. Özellikle börekleri, hamur işi lezzetleri sizi büyüleyecektir. Osmanlı mutfağından esinlenerek yapılan en muhteşem lezzetleri siz de tatmalısınız. Boşnak Böreği, Cevabi Kebabı, balık yemekleri ve koyu kıvamlı ayran en çok tüketilen lezzetlerdendir. Bosna Hersek turları için en doğru zamanı dilediğiniz gibi seçmeli ve keyifli tatil planını yapmak için özellikle uygun fiyat seçeneklerinin yer aldığı lezzetleri yakalamalısınız.

Saraybosna Turları ile tanıdık bir yere gideceksiniz!

Bir zamanlar Osmanlı’nın hüküm sürdüğü toprakların başında olan Saraybosna gelmektedir. Saraybosna’ya gittiğiniz zaman zaten tarihe bizzat şehitlik edecek ve Osmanlı kültürünün ve mimarisinin bir yere nasıl hakim olduğunu siz de göreceksiniz.

1990’lı yıllardaki savaşın ardından Yugoslavya’dan bağımsızlığını kazanmış olan Saraybosna, Bosna Hersek’in başkentidir. Dağlar ile çevrili olan Saraybosna’nın resmi para birimi BAM’dır. Boşnakça, Sırpça ve Hırvatça konuşulmaktadır. Saraybosna’ya gitmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istenmemektedir.

30 derecenin üzerine çıkan sıcaklık ile yaz ayları özellikle Temmuz ve Ağustos’ta sizi bunaltabilir. Ancak bahar ve kış ayları oldukça güzeldir. . Aralık, Ocak ve Şubat ayları -20 dereceye kadar düşmektedir. Saraybosna küçük bir şehirdir ancak oldukça güzel ve konuk sever halkı vardır. şehir içinde yürüyerek gezebilir ya da tramvay kullanabilirsiniz.

sırasında gezeceğiniz yerler arasında Başçarşı, Gazi Hüsrev bey Camii, Sebil Kültür Merkezi, Vrelo Bosne Parkı, Bosa Hersek Ulusal Müzesi, Svrzo’s House, Miljacka Mağarası, Sarajevo Müzesi ve Serbian Ortodox Katedrali bulunmaktadır.

Saraybosna mutfağında kendinizi evinizde hissedeceksiniz. Özellikle Saraybosna ekmeği, börek, tarhana, çorba ve et yemekleri muhteşemdir. Bu kadar güzel bir şehri gezip görmek ve en keyifli zamanları en uygun fiyat seçenekleri ile geçirmek isterseniz seçimlerinizi hemen yapmalısınız.

Paylaş

Bir Cevap Yazın