BK Salt Beef Bar

Salted beef yani tuzlu biftek benim New York gezisinden sonra favorim olmuş bir yemek. Doğu Avrupa’dan göçen Musevilerin Avrupa’ya ve ABD’ye taşıdığı bir konsept. Uzun süre eti kullanabilemk için bulunmuş bu tuzlama yöntemi ile savaş sırasında etlerin bozulması engellenmiş.

BK SALT BEEF BAR (10)

Bu çeşit et yapan Londra’da 5-6 yer olduğunu öğrendiğimden beri hepsini sıra ile gezmeye çalıştım. Önce Bricklane’deki Beigel arasında yapılanları yedik. Buradaki daha az yağlı ancak atıştırma için son derece başarılı. Sonra Selfridges içindeki food court bölümündekini denedik. Hem pahalı hemde çok yağlı geldi. Mishkin’de porsiyon inanılmaz küçük ve içinde et yok.  Kuzeyde Finchley’de Kıbrıslı Türk ve Rum’un beraber işlettikleri küçük dükkana ise bir yağmurlu günde koşarak gitmiştim (git gel 30km) Fena değildi. Diğer beğendiklerimden biri ise Monty’s Deli.

BK SALT BEEF BAR (2)

 

Listede her zaman Edware’deki BK Salt Beef‘in en iyi olduğu söyleniyordu. Sedef’i geçen hafta kandırdım. Hava müzesinden sonra iki durak daha ilerledik ve Siyah hattın 6.one’unda en kuzeydeki Edware istasyonunda indik. 10 dakika yürüme ile BK Salt Beef dükkanına vardık.

BK SALT BEEF BAR (3)

Dükkana gelmeden önce aramış ve cumartesi öğlen kapalı olduğunu ve sadece paket vereceğini söylemişti sahibi. Ben de kapıdan girdim. Açık olduğunu görünce sordum. Arayan sen değilmiydin dedi. Ben de evet, oturabilir miyiz dedim. O da paket verebilirim dedikten sonra bir an duraksadı ve bize baktı ve oturun dedi.

BK SALT BEEF BAR (9)

 

Sahibi ile teşekkür edip konuşmaya başladık. Bize “sizin aksanınız İran aksanı gibi çok güzel bir dil konuşuyorsunuz” deyince, “Türküz “dedik. Bize “o zaman siz Istanbul’lu olmalısınız” dedi. “Gıtlaktan konuşmuyorsunuz” deyince evet dedik. “Ben de orijinde Kıbrıslı Rum’um” dedi, ben Gazi Mağusa’da 6 yıl yaşadım dedim ve ortalık şenlendi 🙂 1 saat boyunda hem yedik hem sohbet ettik. Politikadan girdik, yemekten çıktık…

BK SALT BEEF BAR (8)

 

Harika birer salt beef sandöviç söyledik. Bize fish pie, patates kroket (Musevi usul) ikram etti. Salt beef yanına ev yapımı lahanalı salata ve turşu aldık. Etini bolca koydu. Yediğim en güzel, tuzu en iyi ayarlanmış Salt Beef sandöviç olduğunu itiraf edebilirim. Tek beğenmediğimiz turşu oldu.

BK SALT BEEF BAR (4)

 

Bana ayrıca “Sana bir şey getiriyorum” diyerek kendi özel hazırladığı tuzlanmış ılık dana dili getirdi. Muhteşemdi. Altta resmini görebilirsiniz.

BK SALT BEEF BAR (5)

Tatlı olarak ise çok sade az şekerli muhallebi ve ılık elmalı strüdel vardı. Strüdel bizi bitirdi. Parmaklarımızı yemeyi zor tuttuk. Giderken bir paket sandöv,ç, eve götürdük. İki kola ile beraber iki kişi 23 Pound civarında olduğumuzu ve bunun böyle doyurucu bir yemek için çok ama çok makul olduğunu söyleyebilirim.  Onun dışında sohbeti doyum olmayan bir adam. 38 yıldır aynı yuerdeler ve babadan oğula geçen bir işletme. Son derece temiz. Londra’nın bir ucundan buraya tuzlu biftek ve bekletilmiş DRY-AGED bifteklerini yemeye geliyorlar. Eve paket de alabiliyorsunuz. Sanırım Sadece Pazartesi Kapalı.

BK SALT BEEF BAR (7)

Adres: 11 Lanson House, Whitchurch Lane, Edgware, London, HA8 6N

Tel: 020 8952 8204

Web: 

Londra’da Salted Beef yapan restoranlar

Paylaş

Bir Cevap Yazın